Vakti zamanında çok şey bilen bir öğretmen vardı, ve çok fakirdi, ve en soğuk havalarda bile incecik bir gömlekle dolaşıyordu, O sırada bir ayı nehirle sürüklenerek dağlardan inmişti ve suyun içinde sadece kafasının tepesi görünüyordu. Bu bilgili adamın öğrencileri onun bir paltosu olmadığını bildiklerinden ve sadece ayının kafasındaki kürkü görebildiklerinden ona şöyle dediler: Bak, nehirde kürk bir palto yüzüyor ve senin de paltoya ihtiyacın var. Ne den gidip almıyorsun onu? Öğretmen çok üşüyordu ve nehire dalıp kürke tutundu ve ayı onu yakaladı, ve adamcağız suyun ortasında debelenmeye başladı. Öğrenciler seslendi: Onu bırak ve sudan çık, ve öğretmen onlara geri seslendi: Ben bıraktım ama o beni bırakmıyor.***

Hikmet sahiplerinden biri şöyle anlattı: Kırda bir karga ile leyleğin birlikte koşup uçtuklarını gördüm. Hayret ettim ve aralarındaki ortak özelliğe ait bir emare bulabilirmiyim diye onları izledim. Yanlarına yaklaşınca gördümki ikiside topal.*** (hazreti mevlana)

Ey yüceler yücesi, ey her derde deva, ilahi! Ya mevla, bizlerden rahmetini, şefkatini, hidayetini, bağışlayıcılığını esirgeme.

Sen sevdirmezsen sevemeyiz; Kalbimizi cemaline ve kemaline hayran eyle Allah’ım. Kulluğunun kapısından ayırma Ey Rabbim.

Ya Rabbi! Kalblerimizi ilminle süsle, ibadetinle bütün azalarımızı güzelleştir, takva ile keramete kavuştur.

Allah’ım gönlümüzde olanı hakkımızda hayırlı eyle, hakkımızda hayırlı olana gönlümüzü razı eyle

Ey Rabbim! Bizlere seni hatırlatan haller, seni anlatan diller, sevginle dolup taşan aydınlık kalpler nasip eyle.

Gözyaşı Allah içinse eğer, mübarek ve mukaddestir. Gözyaşı pişmanlıktır, gözyaşı tevbedir, gözyaşı gözün niyazıdır duasıdır.

Allah’ım! Zelil olmaktan ve zillete uğramaktan sana sığınırız!

Dua ve ilahi sevginin lezzetini tadanlar, Allah’a dua edip onunla başbaşa kalmanın lezzetinin ne kadar yüksek bir hal olduğunu bilirIer.

Yuvasız kuşa bile dal verip yuva kurduran Rabbim.. Hakkımızda en hayırlısı neyse bizlere de onu nasip eyle.. Amin.
SENDE BİZE KATIL

SessizSokak.com da henüz yayınlanmamış bildiğin başka Bilgili Ögretmenin Öyküsü varsa, hemen bizimle paylaş.

İsim ya da Rumuzunuz :

Emailiniz :

Güvenlik kodu :   

Bilgili Ögretmenin Öyküsü sözü ekle